o jednej nenápadnej knihe

Autor: Peter Šichula | 4.3.2011 o 8:55 | (upravené 4.3.2011 o 9:35) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  849x

Na pultoch obchodov máme tisíce kníh. Niektoré sprevádza masívna marketingová podpora, niektoré sú hrubé, iné pútajú obalom... Jedny sú o príbehu, iné odborné, poučné, v slovenčine, češtine, maďarčine...Mne sa do rúk dostala kniha, ktorá nemá marketingovú podporu, je útla, skromná, no o čo je tenšia, o to viac skrýva v sebe. Tá kniha sa volá Cesta k sebe samej a je to prvotinou Slávky Bendovej. Je určená každému, ale nie je pre každého.

Hneď, keď som si túto knižku začal čítať, nemohol som si nevšimnúť myšlienky, citácie významných ľudí. Spomeniem len jednu: " O 20 rokov budete viac ľutovať to, čo ste neurobili, než to, čo ste urobili" (M. Twain)

O čom píše autorka?

Kniha je rozdelená do dvoch relatívne samostatných tém. Tou prvou je životný príbeh tejto ženy, útrapy, ktoré prežila, radosti a starosti, otázky, ktoré si kládla, o ľuďoch, ktorí vstúpili do jej života. Jej cesta životom nie je príbehom šťastného milionára, ani romantický príbeh. Je to len a len jej život, aký ho viedla, otvorene sa priznáva k vlastným pochybeniam, ako bola v nezávideniahodných situáciách, čo jej pomohlo naštartovať sa, aké pocity mala. Dej je písaný stručne, zrozumiteľne, neodskakuje do slepých uličiek. Práve táto časť je určená najmä tým, ktorí sa dostali do životnej krízy a myslia si, že prišiel koniec sveta,že nič horšie neexistuje. Túto časť by mali čítať práve títo ľudia, aby si uvedomili, že rozchod, choroba, strata zamestnania, súdne problémy, nehoda, to všetko sa dá prekonať, že to nie je koniec života. Zrazu čitateľ zistí, že tie jeho problémy sú strašne malé a nepodstatné oproti tým, ktoré môžu mať iní, možno aj ich známi, ktorých poznajú, o ktorých si myslia, že sú šťastní, lebo sa usmievajú a predsa to nemusí byť pravda. Aj ja som sa utvrdil, že tie moje problémy neznamenajú koniec, že všetko môže byť aj horšie a buďme radi, že to "horšie" u nás nie je.

Druhá časť knihy je venovaná východisku. Pisateľka opisuje svoje vlastné poznanie a presvedčenie. Opisuje svoju zmenu myslenia a vnímania života a sveta okolo nás. Čitateľovi predostiera možnosť, akou cestou sa vybrať, čo vnímať viac, čo menej a čo je ešte dôležitejšie, aj ako to robiť. Nech žiaden čitateľ neočakáva návod, recept na dokonalosť, ani siahodlhé teoretizovanie, či 20 stránkové dokazovanie tej ktorej vety (čo býva typické najmä pre americké braky, kde najcennejší je asi obsah, ostatné je omáčka). Slávka Bendová píše svoj návod na krajší  život. Jedna veta, myšlienka, krátke zamyslenie, či dôvod a ide k ďalšej myšlienke, posúva sa ďalej. Snaží sa vynútiť si čitateľovu pozornosť, nie nad knihou, ale aby sa zamyslel nad svojim životom a povedal si či ho chce zmeniť.

Čo tejto knihe vytknúť? Osobne dve veci. Jednou je ukázanie kvázi jedinej cesty k úspechu (podotýkam, nie materiálnemu). Odkazy na princípy len jedného filozofického smeru (čím tento smer nechcem vôbec spochybňovať). Prijal by som možno koncepnejší pohľad, no na druhej strane viem, že kniha by bola "ťažšia" na čítanie, samozrejme aj rozsiahlejšia. Druhou vecou, čo mi v knihe chýba, je hlbšie predstavenie súvislostí v živote, čo ako a prečo funguje. No to sa dá ešte napraviť ďalším pokračovaním knihy, na ktorú sa autorka v závere tejto prvotiny odkazuje a ktorú pripravuje.

Komu je kniha určená? Ako som písal, každému a predsa nie každému. Určite nebude obľúbená u ľudí, ktorí "sú pupkom sveta", alebo si to o sebe aspoň myslia. Kniha je plná duchovných hodnôt, no nejde do hĺbky filozofie, len ľahko kĺže po jej povrchu a pootvára dvere do iných rozmerov. Knihu by som odporúčal hlavne tým ľuďom, ktorí sa citia byť "v koncoch", ľudí, ktorí nie sú spokojní s kvalitou svojho života. Je pomocnou rukou pre každého z nich. Určite si nájde miesto u čitateľov, ktorí vyznávajú iné hodnoty než peniaze, snobstvo, konzum a pýchu., ale u ľudí, ktorí si vážia život, princípy ľudskosti. Pre ľudí táto kniha môže byť prvým krokom k nemateriálnej podstate života.

Preto ak si myslíte, že ďalej sa nedá ísť, že všetko je zlé, nemáte v živote svetlo, ste plný hnevu a zlosti, siahnite po tejto knihe, možno vám pomôže naštartovať svoj život tak, aby ste boli šťastnejší. Ak máte vo svojom okolí ľudí sklamaných zo života, darujte im túto knihu, nič nepokazíte. Knižka je malá rozsahom a obsahom je veľká. A ako autorka začala s citátmi, ja ukončím tento postreh myšlienkou:

"Nie je dôležité vidieť cieľ, dôležitý je prvý krok k nemu" tak prajem tejto knihe, aby priviedla mnohých ľudí práve k tomu, aby vykročili k tomu svojmu cieľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?