Zaujímavá relácia z Čiech

Autor: Peter Šichula | 5.3.2011 o 9:05 | (upravené 5.3.2011 o 9:34) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  1651x

Úplnou náhodou sm sa dostal k relácii "Tá naše povaha česká", ktorú vysiela česká televízia. Tento týždeň sa venovali práci v sieťových reťazcoch. Čítam reakcie, porovnávam s mojim pohľadom a neostáva mi nič iné, len sa pýtať: KAM SME SA TO DOSTALI? Otrasné svedectvá bývalých pracovníkov reťazcov, ktoré podnikajú aj na Slovensku. Je takýto prístup naozaj to, čo chceme, čo chce naša vláda, sú tie pracovné podmienky naozaj také, aby sa nik nestaral o ich zmenu? Alebo sme rezignovali a prijali ponižovanie ako súčasť boja o prežite?

Celú reláciu som si pozrel opakovane. Nájdete ju : http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100627928-ta-nase-povaha-ceska/ . Opisované praktiky bývalých zamestnancov týchto reťazcov by som nazval jednoducho:

šikana - nezmyselné úlohy, častokrát čisto z "preventívnych" dôvodov (kvôli záruke, čistote, vystavenia tovaru) vedúce k psychickej deptácií zamestnancov

neľudskosť - ponižovanie zamestnancov, vytýkacie listy, dehonestácia človeka ako živej bytosti (zastrašovanie, plnenie výkonov)

mamon - honba za tvorbou zisku hlava - nehlava, za každú cenu (sledovanie len obchodno - ziskových ukazovateľov)

Stretávam sa s ľuďmi, ktorí taktiež mali skúsenosti s obdobnou prácou a ich názory sú veľmi blízke reportáže. Samozrejme, môže ktokoľvek namietať o nevyváženosti, o nutnosti aj druhého pohľadu. Avšak to, čo sa deje v týchto hypermarketoch a pod, nemá s úctou k človeku skoro nič spoločné. Manažment týchto firiem zrejme nie je ochotný oponovať vedeniu, ale naopak, podľa zásady padajúceho príkazu, postupne vyvíjajú pracovný tlak na svojich podriadených, tí v tom pokračujú, až sa všetko zastaví na predavačoch, resp. si svoj hnev neprofesionálne vylejú na zákazníkov. Tieto spoločnosti len zneužívajú situáciu na Slovensku: vysoká nezamestnanosť. Ľudia sú potom nútení pracovať za základnú mzdu a odvádzať "nevoľnícku" prácu. Preberať, vykladať, obsluhovať, poradiť, milo sa usmievať, pracovať nad čas, nedovoliť si ísť na WC, zniesť potupu a ešte k tomu vykonávať častokrát práce, ktoré nie sú spojené s výkonom ich pracovnej pozície predavač (čistenie podláh, upratovanie, vešanie reklamných predmetov, sťahovanie regálov a pod). Pod hrozbou straty zamestnania títo ľudia trpia, na konci smeny sa posťažujú navzájom, aby sa im aspoň trochu "uľavilo" a ráno opäť vstávajú na rannú smenu, ktorá často začína viac ako hodinu - dve pred oficiálnym otvorením predajne. Áno, alibisticky povedané, kde niet podnetu, niet nápravy. Ale musia kompetentní len čakať, aj keď dobre vedia, že sa jedná o zneužívanie systému, medzier v zákonoch? Čo poradiť týmto ľuďom? Jednoduché je povedať, veď tam nemusíte pracovať. No oni musia, pretože častokrát nemajú inú alternatívu, sú živitelia rodín. Tu musí zasiahnuť štátna moc. A nielen prijatím nejakého zákona, ktorý bude kontraproduktívny, nemôže sa všetko nechať na trhový mechanizmus, slobodu voľby a podobne. Viem, že zamestnanec častokrát chce veľké privilégiá, minimálnu prácu a maximálnu odmenu, ale je nutné, aby sa štát vedel postarať o všetkých svojich občanov, hoc aj reguláciou, a to tak, aby ľudia boli ľuďmi, aby pracovali nie preto, že musia, ale preto, že chcú, aby všetci po práci mohli prísť domov a priniesť nie nervozitu a únavu, ale pohodu.

Obávam sa, že hlasy ľudí sú len bojom proti veterným mlynom...a ja držím palce všetkým, aby si našli práve takú prácu, kde bude tvorivá atmosféra, kde sa z práce pôjde s úsmevom, kde rodiny týchto ľudí sa nebudú rozpadať aby sme všetci jednoducho žili plnohodnotnejšie a spokojnejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?