Šéfka

Autor: Peter Šichula | 14.3.2011 o 9:39 | (upravené 14.3.2011 o 10:41) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  2594x

No a máme na obrazovkách novú reláciu. Šéfka. Po rôznych reality show typu Big Brother, kde sme videli ako si užívať"bezstarostný život" v obmedzenom prostredí, cez talentové súťaže, častokrát (ne)vkusne okomentované rozhodcami, či kulinárske ukážky charakterov rôznych ľudí, ktorých poznáme, prišla nová súťaž: Šéfka. Druhý diel prebehol včera...môj pohľad?

Čo je cieľom? Hlavná postava (Nora Mojsejová) si cez rôzne súťaže vyberá osobu, ktorá bude mať zabezpečenú zmluvu v jej firme na jeden rok s odmenou 100 000,- $. Postupne bude vyraďovať v každom kole jednu osobu. Keďže ich je v súťaži 16, čaká nás asi dlhá cesta, ktorá sa možno divákovi rýchlo obohrá a unudí ako pesničky hitparády. Určite je to, nielen pre hlavnú postavu (N.M.), zaujímavý projekt. Ak si odmyslím kulisy, tak za peniaze iných, dostane nielen svoj honorár, ale možno nájde človeka, ktorý jej prinesie ďalší príjem a zisk. Cena 100 tis USD bude jedna z mála investícií. Neviem presne zadefinovať, komu je táto show určená. Ak pre väčšinu národa, tak to nie je z ich života, mnohým veciam nebudú asi rozumieť. Ak práve pre skupinu ľudí, ktorí sa nachádzajú práve v prostredí manažmentu, ich to asi neosloví, pre týchto ľudí je táto relácia skôr nič neriešiacou zábavkou...

Prebehnem prierezom celú jednu časť. Samozrejme, celé vykresľovanie hlavnej postavy je klasicky mamonárske: helikoptéra, luxusná limuzína, posluhovači..., až mi to k Nore nesedí, je to preafektované. Navodenie atmosféry, akoby išlo o top luxusný flek mi pripadá až prehnané a väčšine divákov, ktorí to sledujú možno len stekajú slinky a ticho nadávajú, ako je ten život nespravodlivý, prečo oni musia otáčať každé euro a tam kdesi, mladí ľudia riešia účasť v kasíne.... Neviem, podľa akých kritérií sa vyberali uchádzači, prevažuje vek do 30 rokov, až na Vieru, ktorá včera skončila. Výber je profesýpestrý, avšak zameranie na jednu vekovú skupinu mi nepripadá ideálne. Ale proti gustu žiaden dišput. Takže hneď na úvode moje malé mínus.

Nasledujú súťaže...zatiaľ pestrý výber, kde skutočne si súťažiaci preveria nie teoretické skúsenosti, ale prax v podobe "veselých" zadaní. Tieto avšak veľmi dobre mieria na správne manažérske schopnosti. Od obliekania a vystupovania, cez operatívne myslenie, akciu, zmysel pre kolektív a cieľ. Tu by som hodnotil tieto úlohy ako príjemné plus. Táto časť je asi pre divákov najzrozumiteľnejšia, vidia ako sa ľudia "topia" v zadaných úlohách, sledujú ich priame reakcie. V jednej časti sú tri rôzne úlohy, od čisto praktickej, cez fyzickú až po "oddychovú".

Na konci nasleduje spoločná porada, kde sa vyhodnotia súťaže a určí sa družstvo, ktoré v daný deň vyhralo. A tu v podstate vidíme hlavnú postavu, Noru Mojsejovú, jediný krát. Komentuje priebeh súťaží, postrehy jej "poradcov", pýta sa. V tejto časti sa prejavila Nora ako človek z praxe. Výsmech nad zárobkom 6 USD z 500 USD, zaujímavé postrehy len dokazujú, že táto žena, ktorú často musia v televízí vypípať, má aj iné stránky. Silnú stránku v dobrom postrehu a pomenovaniu vecí tak, ako sa majú, priamo, bez ostychu a to nielen na veci života, ale práve na veci okolo biznisu, fajn, Nora u mňa týmto určite príjemne zabodovala. Táto časť je pre mňa najpríťažlivejšia, spolu s Norou si preberám, ako by som hodnotil, čo bolo dobré, čo zlé. S nadhľadom počúvam občasné "pípanie", toto mi vôbec nevadí. Družstvo, ktoré prehralo ostáva na porade a musí povedať meno, kto by mal v súťaži skončiť, ktorá osoba z družstva. Taktiež veľmi dobrý ťah. No a nakoniec si Nora nechá tri osoby, medzi ktorými sa ona rozhodne, že kto končí. Svoje rozhodnutie samozrejme odôvodní. A je to jedno, či divák súhlasí, alebo nie, nemá vplyv na rozhodnutie, čiže žiadne SMSky a verejný plebiscit sa nekoná.

Určite tento formát bude a je kontraverzný. Nájde si ako svojich obdivovateľov, tak aj odporcov. TV JOJ si vybrala Noru Mojsejovú, ktorá sama o sebe je dostatočne kontraverzná, čo zaručuje aj obdobný priebeh a popularitu. Ona určite nestratí, je dostatočne zrelá, aby si spočítala plus a mínus, skôr si myslím, že viac získa ako stratí. Celý dej je slušne dramatický, má zmysel, vyvrcholenie, taktiež pochvaľujem spracovanie ako také. Tu to taktiež hodnotím viac plusovo ako mínusovo.

Čo by som ale výrazne vytkol, sú reklamy. Za posledných tridsať minút išli až trikrát. Na porazenie. Až tak často mi na wecko odbehovať netreba, všetko sa zbytočne naťahuje a predpokladám, že mnohí diváci práve pre toto zvolia iný program.

Podľa môjho názoru sa JOJke podario dostať na obrazovky niečo, čo tu v podstate nebolo. Okrem okukanej superstar, ktorá už nudí viac a viac (viď jej sledovanosť) prináša iný rozmer. Rozmer viac praktický, do istej miery zaujímavý, avšak asi skoro aj vyprchaný a nezaujímavý. Len s nostalgiou spomínam na večerné súťaže ešte za bývalého spoločenského zriadenia. Či to bolo Buď-alebo, Áno - nie, Šesť rán do klobúka, Veterná ružica a mnohé iné, kde sa človek aj dokázal príjemne zabaviť, aj dozvedieť sa zaujímavosti, otestovať svoje vlastné vedomosti. Škoda, že tento formát (vlastný formát, vlastné súťaže, nič neprebraté) na Slovensku prakticky už zanikol. Ale späť k Šéfke. Pre mňa je to zaujímavá zmena na obrazovke, istá moja profesionálna deformácia, keď sledujem zadania a ich realizáciu. Určite to nebude typ relácie, ktorú budem sledovať a okusávať si nechty, ale o to asi tvorcom prebratého programu určite nešlo v primárnom cieli. Táto relácia určite nevynesie na svetlo nové "celebrity", aj keď naše médiá dokážu marketingovo predať asi aj blchu vykreselnú ako slona. Možné interpersonálne zápletky budú len vodou na mlyn práve im. No prináša niečo, aspoň trochu nové, či iné, na naše obrazovky, čo tu nebolo, divák sa aj zasmeje, aj sa môže niečo naučiť, aj keď táto relácia nedá veľa, určite ale dá viac ako iné podobné relácie z našich obrazoviek.

Možno by ma zaujalo to, ako sa víťaz súťaže osvedčí v praxi, či nastúpi, aké budú jeho postrehy, ako sa mu bude dariť, názor Nory, či ten výber bol skutočne 100%... Ale to už je o inom...

Mrknite si dva diely a posúďte sami...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?