Slovenská ponuka podľa ...

Autor: Peter Šichula | 20.7.2011 o 21:31 | (upravené 20.7.2011 o 22:18) Karma článku: 12,52 | Prečítané:  3479x

Tohto roku som si povedal, že opäť sa pohýbem po našom krásnom Slovensku. Rôzne paradoxy za pár dní ma presvedčili, že sme kraj Jánošíkovský, anti Jánošíkovský, zbíjačský, ale aj príjemne ústretoví. Spomeniem dva príklady návštevy hradov na východe Slovenska - Krásna Hôrka a Staroľubovniansky hrad, ktoré som navštívil v prvej polovici júla.

Krásna hôrka. Nádherný hrad, jeden z tých zachovalejších u nás..., týči sa neďaleko Rožňavy, vidieť ho z diaľky, v noci krásne osvetlený... Vcelku kvalitná navigácia navedie autoturistov rovno až na parkovisko, kde Vás čaká zbíjanie made in Slovakia. Parkovné 2,5€ je skutočne nehodné kresťanských tradícií. To bola prvá sprcha. Samozrejme gýčové stánky s čačkami hneď uvítajú návštevníka, a nejeden z nich tu či tam evrík zanechá s nádejou, že si kúpil niečo cenné, či tradičné. Výšľap na hrad a brána víta každého turistu s krásnym výhľadom na spodnú časť doliny rieky Slaná. A víta aj cenník vstupeniek. Aj v tej horúčave to bola nepríjemná sprcha, ale čo človek neurobí pre deti. A tak som návštevník nechá 6 € za vstupenku s nádejov, že to aspoň bude stáť za to... Ak ste smädný, na hrade nečakajte posedenie pri kávičke, či malinovke..., dva stánky, kde si síce môžte niečokúpiť na postrašenie žalúdka, ale sadnúť si môžte tak akurát na zem. Chcete nejaký suvenír? Zohnal som pohľadnicu....ešte cena tam bola 0,20 Kčs (pre mladšie ročníky - 0,20 Korún československých, teda 20 halierov), vytlačené pred rokom 1989 Agentúrov pre cestovný ruch. Dnešná cena? 0,13-0,20 €. Skvelý zárobok, marža hodná zdierača... Ale poďme na vstup. Do hradu sa nedostanete, sú tam mreže, takže len čakáte, môžte si sadnúť na dve parkové lavičky, čo pri návšteve čo len 6-ich osôb sú už nedostatočné... Prehliadka začína. Zrekonštrulované časti sú pekné, bohaté ukážky nálezov, ako sa žilo, proste všetko, čo má v múzeu byť. Ale pozor, ide sa v takom tempe, že nestihnete sa pokochať exponátmi, nie to ešte si o nich čo - to prečítať. Na moje upozornenie lektorky, že trochu pomalšie, že nestíham sledovať exponáty mi je odpovedané, že to aj tak každého nezaujíma, čo tamje napísané. Prehliadka skončí rádovo za 45 minút, bohatstvo, ktoré v hrade je, je hodné podstatne dlhšieho pobytu v útrobách hradu. Jedným slovom sklamanie. Ceny riadne napálená, rodina tam nechá len na vstupnom 20 €, veci uvidí z rýchlika, nemá šancu si odpočinúť..a fotka na pamiatku? Zaplať ! Tak tomu sa hovorí podnuikanie po Slovensky, alebo naháňanie príjmov...?

S malou dušičkou sa presúvam do Starej Ľubovne... Navigácia je taktiež vcelku v poriadku, zablúdi asi len skuočne ten, kto chce zablúdiť :). Pod hradom zakotvil stredoveký tábor, ktorý nepatrí k aktivitám mesta. Samostatné vstupné, v rámci neho je aj spomkienková minca v hodnote 0,50€, ktorou sa v tábore dá platiť. Pekná myšlienka. No do tábora sa ešte vrátim. Postupujem ďalej, šup do skanzenu. Hneď pri bráne mládež v kroji odetá nenápadne, trochu hanbiac volá okoloidúcich na návštevu starých usadlostí. Prvé prekvapenie. Cena. Za 4 € mm vstupenku aj do skanzenu aj na hrad, bez obmedzenia fotenia, dokonca v rámci letných dní aj sokoliari sa do toho vmestia. Tak sa teším. Skanzen je bez sprievodcu, až v treťom domčeku si všímam, že popis je v prvej izbe, mierne schovaný v euroobale. Nevadí. Škoda, že je mokro a blato v areáli svojou prítomnosť ruší inak príjemnú prechádzku medzi domčekmi. Výrazné plus, všimol som si aj pár odkazov pre nevidiacich v Brailovom písme, klobúk dole. Po skanzene, príjemnej prechádzke sa presúvam na vrchol, kde ma víta hrad a kopec návštevníkov. Kto sa neponáhľa, môže si sadnúť v hradnej kaviarni. Ujíma sa nás mladá sympatická slečna v dobových šatách, len botasky na nohách vyzerajú dosť kruto, ale na druhej strane, ide aj o bezpečnosť a pohodlie. No a radšej ako na nohy som sa díval na výstavu, či na lektorkinu milú tvár. Skupina sme veľkopočetná, vstupy na hrad idú jeden za druhým. Asi po  15-ich minútach sme presunutý na nádvorie, kde svoje umenie ukazujú sokoliari a určite sú príjemnou atrakciou a oživením. Prehliadka je tiež pomerne rýchla, no naša sprievodkyňa sa snaží nechať dostatočný čas pre každého, necháva vždy priestor na rôzne otázky či neformálny rozhovor. Nevadí jej, ani spoločná fotografia. zanecháva veľmi príjemný dojem. Prehliadka hradu je krásna, výšľap na vrch veže vo výške cca 6-eho poschodia má dve úskalia - úzke schody, kde sa dá ísť iba jedným smerom a na vrchole prievan, ale dúfam, že sa jedná len o technický problém. Krásny výhľad na mesto Stará Ľubovňa, na celé okolie stojí za to. Ešte kúpiť nejaký suvenír, tu by sa zišla asi lepšia ponuka (čo do množstva), ale príjemný personál to všetko vynahrádza. Z hradu odchádzam spokojný. Smer stredoveký tábor. Škoda, že začalo pršať, vystúpenie šermiarov je taktiež pohodové, možná streľba z kuše, či jazda na koni poteší každé dieťa.

Aký mám záver? Na Krásnej hôrke sa turista zdrží minimálne, pozrieť hrad a hybaj domov, odľahčený o slušne vysokú sumu peňazí. Naopak, na Staroľubovnianskom hrade čaká návštevníkov program na celý deň, za príjemnejšie ceny, lepšie služby. Žiaľ filozofia, všetko musí si na seba zarobiť je krátkozraká, znemožňuje našincovi lepšie spoznávať naše pamätihodnosti, ale pokiaľ budú fungovať organizácie aspoň tak, ako v Starej Ľubovni, tak snáď nepríde čas kedy Slovač bude poznať viac zahraničie, ako vlastnú domovinu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?