Návrat k "Neschopnosti ľudí" - rozuzlenie

Autor: Peter Šichula | 27.7.2011 o 21:43 | (upravené 27.7.2011 o 22:28) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  795x

Pred pár dňami som napísal na svojom blogu príspevok, ktorý vychádzal z reportáže televíznych novín. Na moje príjemné prekvapenie, sa behom 48-ich hodín ozval zástupca Ministerstva Obrany SR pre mediálnu podporu z Komunikačného a tlačového odboru. Po výmene niekoľkých mailov mi nedá, aby som nenapísal svoj nasledovný postreh.

V prvom rade ma pán Milan Lukáš informoval, že článok v mojom blogu bol okamžite preverený Ministrom obrany SR, p. Galkom. Stručne zhrniem, o čo išlo. Ústredná Vojenská Nemocnica SNP v Ružomberku (ďalej len ÚVN) má transfúzne oddelenie. Avšak krvné deriváty, ktoré táto nemocnica odoberie darcom, sa nedostávajú do iných nemocníc, pretože chýba zmluvný vzťah s Národnou transfúznou stanicou (NTS). Tým pádom môže nastať situácia, že ak krvné deriváty prekročia expiračnú dobu, musia sa biologicky zlikvidovať, t.j. posielať do kafilérie. tento stav, ktorý opisovala reportáž zo spravodajstva televíznych novín ma šokovala.

Musím sa pochvaľne vyjadriť ku konaniu MO SR, ktoré mi obratom zaslalo stanovisko. V tomto stanovisku je argumentačne podchytený dôvod postupu ÚVN. V podstate získané krvné deriváty v ÚVN sú prioritne určené pre silové zložky SR. Momentálne ÚVN nie je začlenená do siete NTS, avšak ÚVN bola a je pripravená poskytnúť svoje krvné deriváty aj NTS, pokiaľ ona o to požiada. Z korešpondencie s MO SR vyplýva, že ÚVN vo svojom konaní nepochybila, je na škodu, že vysielaná televízna reportáž nepátrala viac do hĺbky problému. Jediná malá rezerva je hádam tá, že ÚVN nie je začlenená do siete NTS, t.j. štandardne obe inštitúcie "neobchodujú" medzi sebou. Aktivitu v tomto smere nevykonáva ÚVN (t.j. nie ona oslovuje NTS o nadbytku krvných derivátov), ale aktivitu môže vykonávať jedine NTS, t.j. pri nedostatku tej ktorej krvnej skupiny môže vyzvať a požiadať ÚVN o jej poskynutie. No a do akej miery túto ústretovosť NTS využíva, je otázka na nich. Každopádne ÚVN nevyhadzuje krv od darcov, čo mohlo z môjho príspevku evokovať, práve naopak, oddelenie transfúzie a hematológie sa stavia k odberom zodpovedne a snaží sa manažovať svojich darcov práve tak, aby nedochádzalo k situácií, kedy by krv musela byť biologicky likvidovaná (podľa vyjadrenia MO SR sa tak nestalo ani raz).

Týmto sa chcem ospravedlniť pracovníkom ÚVN za nie príliš jednoznačnú formuláciu v mojom predchádzajúcom blogovom príspevku. Som naopak veľmi potešený, že MO SR veľmi rýchlo a kvalifikovane reagovalo, nejasné a rozporuplné veci boli vysvetlené, čo určite prispieva k profesionálnemu prístupu pracovníkov komunikačného odboru MO SR. Na druhej strane ÚVN sa bude zaoberať možnou intenzívnejšou spoluprácou s NTS tak, aby si aj naďalej plnila svoje "vojenské" úlohy a zároveň sa viac otvorila aj civilným občanom nášho Slovenska. Držím im palce, aby svoju neľahkú úlohu zvládli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?