reklama

Život v base

A opäť tu máme amnestie. V podstate sa nás dotýkajú dve - tá Slovenská a Česká. Mnohým ľuďom sa natska otázka vhodnosti tejto inštitúcie a práva prezidenta. Mňa osobne zaráža aj to, čo predchádza amnestií - život vo väzení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Systém a manažment odsúdených je ďalším typickým príkladom absencie zdravého rozumu. Niekto spácha trestný čin, je právoplatne odsúdený (aj keď o kvalite našich súdoch radšej momentálne pomlčím) a ako slepé kura k zrnu, sa dotyčný dostane na sloobodu vďaka inštitúcie Amnestia. Je to morálne? Ako sa na to majú pozerať poškodení, ako sa na to majú pozerať slušní občania ? Osobne nie som proti amnestiám, no určite by som ich upravil a výrazne obmedzil. Veď je to nenormálne, ak niekto spácha zločina nakoniec po amnestií je čistý. Určite som proti amnestovaniu začatých trestných stíhaní a vyšetrovaní, určite som proti celoplošným amnestiám za trestné činy. Viem akceptovať amnestiu vo forme odpustenia zvyšku trestu napr. za ľudský čin odsúdeného (záchrana života), viem akceptovať zníženie trestu za neúmyselné trestné činy (napr. dopravná nehoda v spoluvine), najmä ak sa jedná o prvý trestný čin, inak morálne netrestaného občana. No určite neviem pochopiť amnestiu za krádeže, násilné trestné činy, recidívu, činy spáchané z nedbanlivosti a podobne. Súčasný inštitút amnestie je zvrátenosť, ktorá má oporu v Havlovej amnestií, či súčasnej, Klausovej. Ich výsledkom je strach ľudí na slobode a nie náprava. Amnestia by mala byť jedným z výchovných aspektov obmedzenia či straty slobody, čo určite v celoplošných amnestiách uniká.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náš pán prezident zvolil amnestiu vo výrazne oklieštenej forme (nenásilné trestné činy, ľudia so stratou slobody v mesiacoch a nie rokoch), čo je určite lepšia voľba ako voľba amnestie v Čechách, kde sa zastavili aj trestné stíhania a vyšetrovania vo veciach podozrenia z miliónových podvodov (napr. kauza okolo firmy H system), kde sa na slobodu dostali násilníci. Výsledok nedal na seba dlho čakať a mnohí väzni už opäť zapadli za mreže, no zároveň sa zdvihla vlna odporu u obyvateľstva, čomu sa vôbec nečudujem a len to podporuje zmenu tohto inštitútu a jej obmedzenie.


No pre mňa je väčší problém život väzňov. Kedysi väzni mali viac povinností ako práv, dnes, ako tak všímam médiá, tak život v base je detská výberová rekreácia. Väzni a odsúdení majú veľa práv, slobodu a povinností pramálo. Príklad? Baki Sadiki má k dispozícií (na viac ako 20 ročný pobyt za mrežami - strata slobody) televízor, internet, môže športovať, zahrať si v kapele, dostane teplú stravu, žije v suchu a teple, nemusí pracovať. Akosi sa mi v tomto vytráca zmysel: NÁPRAVNO - VÝCHOVNÉHO zariadenia. Ak si zoberiem príklad drobného zlodejíčka zo sociálne slabej rodiny, vo veku 30 rokov. Za opakovanú krádež dostane 4 roky. Odíde z papundeklového príbytku, kde nemá teplú vodu, kde je zima, ak je zima a horúco, ak je horúco, odíde z prostredia, v ktorom nikdy nepracoval, nemá častokrát iné, než základné vzdelanie, pričom z toho nič si zapamätal len 20 %. Spôsobí krádež s majetkovou škodou 200 €. Čo ho čaká v režime straty slobody? Ubytovanie a strava zdarma. V zime teplo, možné prechádzky, posilovňa, televízor a internet, telocvičňa o ktorej môže na slobode len snívať. A to všetko za 1 000€ mesačne, ktoré nás takýto človek stojí. Pýtam sa, kde v takomto prostredí dôjde k nejakej náprave? Veď on sa v treste dostal do lepšieho prostredia, aké ho čaká vonku. Po odchode z väzenia nemá domov, nemá prácu, čo bude robiť? Ak sa nad tým zamyslí, tak si povie, veď v base mi bolo bezproblémovo. Urobí opäť drobnú krádež a vráti sa do tohto, pre neho, skvelého prostredia. Neprpadá vám to zvrátené? Mne áno. Absentujú mi dve veci: rovina obmedzenia slobody a zároveň - výchovný moment.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, že pobyt za merežami nie je med lízať, ako pre odsúdených, tak aj pre personál, ale vďaka tzv. právam sa vytráca zmysel týchto zariadení.

Ako to zmeniť? Počúvať sedliacky rozum. Rovina obmedzenia slobody:

- zaviesť pevný a náročnejší režim

- prístup k "slobodám" (šport, kultúra, médiá, koníčky) len za vzorné správanie a spoluprácu pri výkone trestu, nie automaticky

- zvyšovanie trestu za nevhodné správanie, porušovanie pravidiel

- pri spáchaní majetkovej škody jedna z podmienok prepustenia na slobodu je vyrovnanie tejto škody poškodeným

Rovina výchovy:

- ako prvé: POVINNOSŤ pracovať, čím sa zníži nákladovosť na jedného väzňa zo strany štátu, no zároveň si odsúdení zvyknú na pracovnú disciplínu a pracovné návyky

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- povinnosť vzdelávania, najmä pre ľudí so základným vzdelaním

- aktívne sa podieľať na resocializácií

Určite je ešte viac spôsobov, načrtol som len niektoré. Ak má byť väzenie nápravným zariadením, tak musí fungovať tak, aby sa človek, ktorý sa dostane von, diametrálne líšil od človeka, ktorý tam vstúpil. Zabudnime na pseudo ľudskoprávne spolky, ktoré poukazujú na práva človeka. Pozerajme sa na odsúdených ako na ľudí, ktorí sa prečinili voči ľudskosti, voči poriadku, ktorý vytyčujú zákony. Len takýmto spôsobom dokážeme zemniť väzenské rekreačné zaraidenia na nápravno - výchovné.

Peter Šichula

Peter Šichula

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som človek, z mäsa a kostí, s úsmevom aj slzami, s úspechmi aj s prehrami. Narodil som sa a žijem na východe Slovenska, som rozvedený, pracujem v strednom manažmente a venujem sa najmä ľudovému tancu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu