Jeden výdych koňa, či dva hrby ťavy.

Autor: Peter Šichula | 20.11.2014 o 8:34 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  748x

Mnohí ľudia, študenti, žiaci sa boja technických vied. Postrachom sú logické myslenie, predstavivosť, matematika a exaktné znalosti. Nepoznáme a zabúdame na fyziku. Či už jednoduchú, mechanickú, alebo náročnú, kvantovú. Málokto vie, ako vzniklo číslo nula, pí, ktoré číslo je čím zaujímavé a ako môže existovať odmocnina zo záporného čísla.

Do rúk sa mi dostala knižka od Martina Mojžiša, ktorú vydalo vydavateľstvo W press. Autor  je vedecký pracovník, pedagóg a popularizátor vedy. S potešením som sa pustil do jej čítania. V prvej kniha Jeden výdych koňa sa autor snaží vysvetliť rôzne úkazy, či definície, ako je napr. vŕzganie snehu, ako vzniká dúha, zaoberá sa číslami a veličinami ako napr. sekunda. Po prečítaní, ktoré je naozaj veľmi pútavé a očistilo moje vedomosti z fyziky a matematiky, som sa spýtal, komu je knižka vlastne určená. Som presvedčený, že presný okruh sa nedá vyšpecifikovať. Svoje si nájdu aj nadaní žiaci základných škôl, ktorých baví fyzika a matematika. Títo síce mnohým veciam nebudú ešte rozumieť, ale dostanú dobrý základ na strednú školu, dočítajú sa pár zaujímavostí. Stredoškolákom zase pomôže knižka doplniť učivo, ktoré sa učia. Vysokoškoláci si nájdu taktiež rôzne historické okolnosti o prírodných javoch, výskume a vede. A čo stredný a vyšší vek? Zrejme tak ako u mňa. Niečo si čitateľ zopakuje, niečo nové dozvie. Knižku hodnotím veľmi dobre, je písaná vcelku zrozumiteľnou rečou. A tí, ktorí sa boja vzorcov, sa báť nemusia, keďže rovníc a vzorcov je tam asi ako čistého vzduchu v meste. Nič ale nie je dokonalé. Čo mi vadí, je politizácia vedy a autor nezakryje a nezakrýva svoj postoj k politickému dianiu (prirovnania), či výsmech bývalému zriadeniu (ktoré o.i. zabezpečilo autorovi vyštudovať zadarmo). Toto proste v tejto knihe nemá byť. Taktiež záverečná kapitola o prípade Cervanová má z fyzikou spoločné len pramálo. Napriek tomu, knižku odporúčam, nájdete ju http://www.martinus.sk/?uItem=141491 .

Po niekoľkých týždňoch som sa dostal k voľnému pokračovaniu, a to ku knihe Dva hrby ťavy. Tú si nájdete: http://www.martinus.sk/?uItem=161961 . Písaná je obdobným štýlom. Čitateľ sa dozvie všeličo zo života okolo nás, ako fungujú lekárske prístroje ako CT, perčo meriame v športe rýchlosť raz na desatiny, inokedy na stotiny sekundy, kde je hranica v skoku o tyči, ako sa prejavila Darwinova teória v praxi, zopár zaujímavostí napr. o héliu, ako rýchlo sa šíri tma a pod. Skutočne veľmi dobré čítanie, zrozumiteľné. Našťastie tej politiky je trošku menej, autor sa púšťa aj do filozofických úvah o teórií pravdy (ktorá má prepojenie aj na matematiku).

Čo dodať? Už sa teším na tretie pokračovanie, ktoríé nesie názov Tri hlavy draka. Viac nájdete tu:  http://www.martinus.sk/?uItem=190240

Blíži sa zima, máme sychravé počasie, preto máme viac času na čítanie kníh. Ak ak to čítanie nás obohatí, je to ďalšie plus.

Takže, do čítania, čitatelia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?