Veselý pohreb, alebo ako sa to dá...

Autor: Peter Šichula | 17.2.2015 o 0:00 | (upravené 17.2.2015 o 12:04) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  740x

Máme obdobie plesov. Z médií sme kŕmení honosnými róbami, tzv. celebritami a plesmi, kam sa radový občan nedostane, skrátka snobské smotánkovské akcie. Našťastie, Slovensko je plné tradícií, našťastie, vďaka mnohým nadšencom nevymierajú. Je len škoda, že médiá o pravú zábavu nemajú záujem a radšej idú prezentovať kritiku šiat nejakej herečky, či speváka, kto sa na koho ako usmieval a podobné drísty. Som rád, že existujú akcie, kde sa slovač vie zabaviť, častokrát o mnoho lepšie ako na "oficiálnych" a drahých plesoch.

1      Ako to všetko začalo….

A tak, v decembri, členovia folklórnej skupiny Strapec z Čerhova sa rozhodli, že urobia fašiangový - Valentínsky ples. Bez veľkých skúseností, bez veľkých investícií, no o tom viac s veľkým zápalom a chuťou.  Každý rok máme plesovú sezónu. Myšlienka vznikla pomerne neskoro, takže veľa času nebolo, no ak sa chce, všetko sa dá. Po rýchlom rozhodnutí nasledovalo náročnejšie obdobie. Ako taká zábava bude vyzerať, kto príde hrať, kto bude hosť, bude záujem apod… Ale slovo dalo slovo, vedúca FSk, zapálená folkloristka, pani Magda Visokaiová sa do akcie pustila s plným elánom a týmto elánom zavírila všetkých v skupine. Dátum plesu sa stanovil na 14.2.2015, symbolicky na Valentína…

2      AKO TO VŠETKO POKRAČOVALO…

…blížil sa deň „D“. Skupine pomohol vytvoriť jeden tanec aj folklórny sympatizant z Košíc a tak sa skupina mohla predviesť aj s novým tancom. Ako hosť sa pozvala FSk Komanička z Nového Ruskova, do tanca prijala pozvanie skupina Megalife z Michaloviec. Členovia súboru sa trochu vytrápili s novou karičkou, či čardášom, ale ak sa chce, tak to ide. Rýchlo ešte sponzorov, tombolu a iné technické náležitosti…

3         Deň „D“

…tesne pred sobotou ešte pripraviť miestnosť, vyzdobiť, vyčistiť, vykúriť, docvičiť program, pripraviť stoly a ples sa môže začať… Viac ako sto ľudí sa prišlo zabaviť, nielen z Čerhova, ale aj z okolitých dedín. Program otvorila vedúca FSk Strapec prípitkom a už sa aj členovia skupiny predstavili v krátkom, 15-minútovom pásme spevu a tanca. Ženy, dievky pospievali, zatancovali novú karičku, pridali sa so spevom aj tí z hrubším hlasom (muži) a na záver, po zvolaní „dosť bulo špivu, idzeme tancovac. Hudak, hraj!“ sa postupne roztancoval celý parket. Opakovaný potlesk divákov bol peknou odmenou za celú snahu.

Skupina zahrala prvé kolo, predstavila sa valčíkmi a polkami. Na parket došiel hosť, v Čerhove nevidený, FSk Komanička, ktorá má tri roky, no za tento krátky čas sa vypracovali, najmä vďaka vedúcemu skupiny, Jaroslavovi Leškaničovi, na veľmi slušnú umeleckú úroveň. A tak v ucelenom programe sme počuli spevy, videli „ložkovi tanec“, či premiérovo „Fľaškovú zábavu“, tanec, ktorý skupina uviedla na verejnosti po prvý krát. A že sa bolo na čo pozerať…

Nuž a do polnoci zahrala kapela, ľudia „kus povirgaľi“ pri ľudových pesničkách, či tých modernějších, až prišla tradičná fašiangová udalosť – pochovávanie basy, o ktorú sa postarali členovia domácej FSk. A tak sa so smútkom basa pobrala pod zem, aby na Veľkú Noc opäť potešila svojim hlasom všetkých a  otvorila čas radosti a veselosti.

Ako to na plesoch býva, tombola nás navštívila. Viac ako 40 cien potešilo nových majiteľov. Či to boli také tradičné – metla, alebo domáco spotrebičové – kanvica, kuchynské pomôcky, až po originálne – živý kohút, vrece obilia, ručne tkané pokrovce, či také, nám typické – výdobytky tokajskej oblasti hroznového charakteru a tekutej podoby.

Nuž a čas pokračoval, zábava neutíchala, tí najmobilnejší ostali až do rána, keď o šiestej , s kohútmi, sa ples ukončil.

4      Myšlienka?

Nie je nič krajšie, ako keď sa ľudia spájajú a nerozdeľujú. A tak tomu bolo aj v Čerhove. Nik sa na nikoho nepozeral krivo, vytvorili sa nové priateľstvá a FSk Strapec dokázal, že pekný ples sa dá urobiť aj na dedinke, že folklór ľudí spája a nerozdeľuje, že na peknú akciu netreba veľa peňazí, ale viac zapálených ľudí a že ak sa chce, aj chrípka ustúpi, ak sa chce, tak proste…všetko sa dá…. Je škoda, že naše médiá ignorujú a nemajú záujem ukázať, čo je naše, Slovenské, prinášať ľuďom aj blízke a pozitívne správy a nekŕmiť ich bulvárom, pletkami, vraždami, či pseudo-sviatkami, ktoré so Slovenskom nemajú nič spoločné. Aj takto médiá potierajú našu, Slovanskú identitu, aj takto nás masírujú, akoby sme boli malí a nič svetu, či len sami sebe, nevedeli ukázať. Je to skutočná hanba, poplatná dobe a peniazom. Našťastie, vďaka nadšencom naše tradície hádam nikdy, nikdy nevymiznú.

Ja verím, že FSk Strapec začala s novou tradíciou na tejto malebnej dedinke v Tokajskej oblasti, kde sa folklór víta a podporuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?