Pozvánka na výstavu fotografií - KRAJINOU

Autor: Peter Šichula | 6.3.2015 o 12:23 | (upravené 6.3.2015 o 12:46) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  450x

Nie som pravidelný návštevník výstav obrazov a fotografií, podobne asi ako väčšina z vás. Zhodou okolností som sa ale dostal na premiérovú veľkú vernisáž fotografky Adriany Durkáčovej. Nuž a pár momentov....proste pozývam

...je 4. marec 2015. Dnes má premiérovú vernisáž fotografka Adriana Durkáčová v prvej samostatnej, rozsiahlejšej autoprezentácií. Najprv ale niekoľko slov o nej, citujúc vyjadrenie predsedu združenia K-91, Mira Černého: "Autorka svoju tvorbu v najväčšej miere nasmerovala na fotografiu krajiny, zväčša celky a polocelky, kde autorka využíva dramatické osvetlenie, či iné svetelné podmienky..." Počas celého dňa sa vernisáž finalizuje do posledného detailu. Jej otvorenie začína o 17,30. Okrem úvodného privítania, pozdravu, či sprievodného slova, vernisáž dopĺňa aj kultúrny program folklórnej skupiny Strapec z Čerhova a atmosféru tichej výpovede fotografií tak dopĺňa spev a tanec. Po tomto programe nasledujú gratulácie, malé občerstvenie a samotná vernisáž sa môže začať v plnom prúde nielen pozeraním a vnímaním, ale najmä rozhovormi s autorkou.

Aká je teda výstava ? Čaká vás niekoľko desiatok fotografií, ktoré autorka urobila. Z fotografií cítiť vysoký cit pre atmosféru, zachytenie hier svetla a tieňa, či farebných kontrastov. Darmo, dnes, vďaka technike, nie je problém urobiť fotografiu, ale skutočným umením je správne zachytiť výpoveď, vyhrať sa so záberom, urobiť prípadné korekcie...a na to človek musí mať talent a cit. Myslím, že Adriane sa toto podarilo.

Prečo teda odporúčam túto výstavu fotografií? Pretože je príjemná, núti človeka sa trochu pozastaviť a v duchu sa preniesť do zachytených krajín, trochu zastaviť čas, vypnúť od bežných starostí dní a trochu kultúrne pookriať.
A ešte dodám, že autorka sa venuje aj písaniu poézie, pred pár rokmi jej zbierku básní Svet pochybností vydala Matica Slovenská.

Kde môžno vnímať túto pohodu? V Košiciach, v budove Teologickej fakulty na Hlavnej 89 až do konca apríla.

Srdečne odporúčam

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?