Spomienkový večer s FK Omladina

Autor: Peter Šichula | 7.3.2015 o 23:07 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  510x

Niekedy stačí chvíľa, spoznať niekoho..a celý život nestačí na to, aby sme na neho zabudli. Okrídlené slová, avšak častokrát veľmi pravdivé. Človek niekedy chce niečo niekomu povedať, ale už to nestihne. A tak, FK Omladina, 7.3.2015 venovala večerný program najmä ako spomienku na dvoch ľudí...

....prvým je Ervín Varga, rodák z Čiernej nad Tisou, zapálený folklorista, tanečník, pedagóg, človek, ktorý zviditeľnil náš ľudový tanec v mnohých krajinách sveta. Odišiel náhle, 4.6.2013.

....druhým je Pišta Szitáš, zakladateľ FK Omladina, dlhoročný tanečník FS Dargov, ktorý nás náhle opustil 23.3.2014.

Práve im, ako výrazným osobnostiam, ktorých spája aj Omladina, venovali večer práve ako poslanie posolstva do folklórneho neba. FK Omladina pripravila program s názvom .... tak sme chceli...

Kto je vlastne FK Omladina? Seniorsky súbor, súbor naplnený tanečníkmi, muzikantmi a speváčkou, ktorí sa kedysi venovali folklóru a venujú samu aj dnes, napriek seniorskemu veku. 

Večer začína, na javisku sa objavuje stôl s dvoma klobúkmi, ktoré symbolizujú našich, už nežijúcich kamarátov. Úvod dvojhodinového programu je venovaný najmä tancom, pod ktoré mnohé sa podpísal Ervín Varga a ktoré zatancovali nielen tanečníci z Omladiny, ale aj z FS Hornád, či Rozmaringu a Železiaru. Tance striedajú spevy. Spevy dopĺňajú tance. Prvá hodina prejde veľmi rýchlo. 

V druhej časti sa profiluje FK Omladina vlastnými tancami, ktoré pre súbor pripravili rôzny choreografovia. Napriek veku, viditeľnej nervozite, tanečníci podávajú svoj štandardný výkon, za ktorý sa hľadisko odvďačí nielen potleskom a skandovaním, ale na konci aj standing ovation.

Čo dodať? Nádherná myšlienka, aby sme nezabudli na tých, ktorí nie sú medzi nami, aby sme si možno uvedomili, že tu nie sme naveky, že niekedy už nestihneme povedať, Vážim si ťa, napriek tomu, že si ku mne možno kritický, ale viem, že to myslíš úprimne a bez pretvárky...

Je len veľká škoda, že napriek vypredanej divadelnej sále v Košiciach, o vystúpenie nezavadilo ani jedno médium, ktoré radšej píše o snahe rozmiestniť tanky na našich hraniciach....ale aj o tom je život, žiaľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?