Iná hudba

Autor: Peter Šichula | 16.7.2015 o 0:03 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  691x

Dnes sme zahlcovaní rôznou hudobnou produkciou, často krát na úkor kvality. Sám som dosť hudobný všežravec, najmä kvalitnejšej tvorby. Vypočujem veľmi veľa žánrov, aj keď niektoré nemusím...

A tak som urobil aj krok bokom, započúval som sa do tvorby skupiny GAILARD z Liptovského Mikuláša. Hrajú niečo, čomu sa nadáva "renesančný folk". Čo je to folk, asi mnohí vedia. Čo je ale renesančný? Prevedenie, motivika a harmónie, ktoré dýchajú zámkami, históriou, koňmi, takým stredovekom s korením fantasy. Podotknem, že toto nie je práve môj cieľový žáner, ale veď nič sa nestane...

Počúvam piesne z ich CD Templári bez koní (2013) a CD V tieni draka (2014)

Môžte sa pridať: http://bandzone.cz/gailard

Piesne sú zaujímavé najmä atmosférou (Vitajte v stredoveku), hudobnými nástrojmi, ktoré dnes deti pomaly nepoznajú a ostatní skoro nepočujú. Najznámejší nástroj - gitaru takmer nepočuť, naopak, dôrazné sú píšťalky rôzneho druhu (Márnosť snov), krásne spracovanie spevov, viac hlasy, mužský a ženský dohromady. Výrazné sú strunové nástroje - najmä violončelo (Lesná víla) a husle. O rytmus sa stará bubienok (Zakliaty), či rytmické paličky (Básnik a pýcha). Toľko k identifikovaným nástrojom. Aranžmány sú vynikajúce, každú chvíľku je výrazný raz jeden, raz druhý nástroj, žiadne monotónne prevedenia, ale kreativita.

Tempá. Väčšina skladieb je hraná v príjemnom tempe, nič nadupané, šialené tempá, práve naopak. Hudba je upokojujúca, skôr pomalšia (Lovec) a stredne rýchla (Cesta). Pohladí, nepreberie človeka v rannom vstávaní, skôr večer upokojí, či vynikajúco dotvorí príjemnú, nekomerčnú chvíľku pri sviečke, víne, bez telky a inej konzumnosti.

Spevy sú veľmi vydarené, občas síce na hranici mojich hraníc (Dračia pieseň), ale celkovo sú skvelo prevedené a sú výrazným plusom všetkých skladieb (Legenda bláznov).

Texty rozprávajú príbehy (Balada o pútnikovi), či nás zavedie do ríše fantasy (Malá čarodejnica), alebo do histórie (Lovec), alebo nikam (Inštrumentálka). 

Na ich web stránke http://www.gailard.sk/ sa dočítam, kto vlastne spáchal tieto skladby. Keďže som ich už videl aj "naživo", dodám len:

Vedúcou kapely je Evka Kučerová http://www.gailard.sk/products/evka-kucerova/ zakladateľka, oživovateľka a duša tohto zoskupenia. Okrem spevu je zodpovedná za tempo skladieb (bubienok, paličky).

O píšťalky sa starajú Betka Šípková http://www.gailard.sk/products/betka-sipkova/ a benjamín GAILARDu, Barborka Malá, ktorá vôbec nie je malá, a ktorá každú skladbu doslova prežíva srdiečkom.

Husľové zafarbenie skladieb je dielom Zuzky Mrnčovej http://www.gailard.sk/products/zdenka-mrncova-husle/.

Najlepšie hodnotím čelistku, Zuzku Krížovú http://www.gailard.sk/products/zuzka-krizova/ , ktorá hrá s perfektnou ľahkosťou, prehľadom a najmä, veľmi kvalitne. Skladby si doslova užíva.

Jediným mužom v kapele je Matúš Medveď, ktorý prišiel do kapely ako posledný a ovláda šesť strún gitary (na skladbách sa nepodieľal).

Kto má záujem ich vidieť na koncerte, sledujte FB stránku https://www.facebook.com/pages/Gailard-hudobn%C3%A1-skupina-renesan%C4%8Dn%C3%A9ho-folku/124971994186425?fref=ts

Koncerty nie sú vedené v divokom štýle, sú viac pokojné, pri dobrom ozvučení (čo dnes býva častý problém a mnohí zvukári dokážu tak dokonale spackať hudbu, až to bolí (napr. FF Východná 2014, či koncert na košickom hrade, na ktorom som sa vyskytoval) určite hudba trochu ľudí spomalí a dobré ucho pocíti extázu jednotlivých nástrojov a celého aranžmánu.

Aký je celkový záver? Kto hľadá niečo dravé, niečo na nabudenie, tak táto hudba ho neosloví. Kto má rád nie práve lacnú hudbu, miestami až melancholickú, či relaxačnú, vyváženú, melancholickú a nebojí sa málo počúvaných nástrojov, toho GAILARD určite osloví. Piesne sa výrazne neodlišujú (ani niet veľa priestoru), sú pomerne jednoliate, aj keď nie sú vôbec nudné. Ak budem potrebovať niečo zaujímavé, príjemné na pohladenie nálady, GAILARD bude isto jedným z favoritov.

Ako dopadol u mňa? Určite to nebude poslednýkrát, čo som túto hudbu počul, skôr naopak, rád sa k nej vrátim. GAILARD skrátka tvorí veľmi zaujímavú, žánrovo menšinovú hudbu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odvolaný Kičura platil za právne služby aj novej štátnej tajomníčke Brunckovej

Ako začínajúca právnička sa mihla aj pri firme z nástenkového tendra.

Dobré ráno

Dobré ráno: S Orbánom sa musí EÚ vysporiadať hneď po víruse

Nie je pravda, že únia v čase pandémie nič nerobí. Robí to, čo sme jej dovolili.


Už ste čítali?