Som na ťahu - recenzia

Autor: Peter Šichula | 6.4.2016 o 10:29 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  498x

Máme na Slovensku veľa dobrých hudobných skupín? Akú tvornu robia? Do rúk sa mi dostalo piate profilové CD skupiny Mince vo fontáne.

Mince vo fontáne sú skupina z Liptovského Mikuláša, ktorá prežíva svoje oživenie. Skupina má už šestnásť rokov. Po dlhšej odmlke vydali svoj štvrtý album s názvom Štvrtý. Jeho recenzia sa nachádza na: http://sichula.blog.sme.sk/c/357428/nove-cd-v-zbierke-recenzia.html .

 V týchto dňoch predstavili svoj piaty album s názvom Som na ťahu.

Kto tvorí Mince? V prvom rade je tu Vlado Slavik, zakladateľ skupiny, skvelý gitarista a hnací motor. Pred pár rokmi sa k nemu pridal Janko Kamenský s jeho, už povestnou čiernou gitarou a originálnym spevom. Na poste basgitaristu účinkuje Tomáš Kuľka, ktorý vynikajúco dopĺňa nielen basový doprovod, ale aj spevy. Ako posledný došiel do kapely aj Maťo Pupák, perkusionista, šofér bicích kotlov a podobného príslušenstva. A tak, po personálnych peripetiách je teraz kapela hudobne vyvážená, každý má svoje miesto, každého cítiť a počuť. Skvelé. Dúfam, že im to dlho vydrží.

Ako pôsobí nové CD? Mince vo fontáne za 16 rokov existencie prešli svojim hudobným vývojom. Spočiatku prevažoval folk, neskôr country, aby sa naplno ukázali v sile popu a rocku. Áno, rock je ich dnešná priebežná stanica. Celé piate CD je v rockovom šate v rôznom prevedení. Rock, melodický, originálny, žiadne umeliny, žiadne skryté miesta.

Album začína skladbou Taká aká si. Jednoduchá štartovacia pieseň, ktorá navodzuje pohodu minimálne na ďalších 45 minút. Janko Kamenský sa prezentuje ako spevák so svojským cítením spevu. Žiadne vyškolené hlasy, ale srdcové cítenie

Som na ťahu je nielen názov CD, no aj nasledujúcej skladby. To už má svoju premiéru Tomáš Kuľka. Skvelý rytmus, nálada a pohoda opäť stúpa. Krásne počuť vokály, bicie, Vladovu elektrickú gitaru...

Kapela je plná pozitivizmu, čo dokazuje aj skladba Mayday, ktorá je ponúka skladbu v dvoch odlišných tempách. Silný je najmä textový odkaz skladby. Využitie Janka a Tomáša v speve bol dobrý ťah.

Nemôžeš je ďalšia skladba. Opäť melodický soft-rock so silným textom a odkazom. Nedá sa vynechať, skvelý a chytľavý refrén, príjemný prejav Janka Kamenského (spev). Na bicie hrá Terézia Vilimová. A ide jej to parádne.

Kto by nebol rád, ak by chytil zlatú rybku. Zlatá rybka je tiež názov nasledujúcej skladby. Štýlovo je pieseň ladená do country rocku, so skvelým doplnením banja. Úprimne, táto skladba je pozitívne vnímaná aj ako klasická skladba na zábavu pri ohni (vlastná skúsenosť). Kto chce, môže si pri nej aj zatancovať, ak má s kým ;)

A keď sme pri tancovaní, občas je dobré spomaliť. Krajina mojich snov je krásna pohodovka na túlenie sa s partnerom(kou). Spojenie s hosťom na CD, Alexandrom Botošom a jeho barokovým violončelom, vytvára krásnu atmosféru, ktorú dopĺňa spev Tomáša Kuľku. 

Kto nemá rád spev, má možnosť započúvať sa do inštrumentálky Tajomná, ktorá je, podľa mňa, akoby voľným pokračovaním Dúhových krídiel zo štvrtého CD. A text? Nech si každý domyslí aký sa mu páči. Inštrumentálky sa zrejme stávajú pre Mince povinná jazda. Už sa teším na ďalšie.

Ďalšia skladba začína dedinským oznamom. Po inštrumentálke začína rockový rap v podani piesne Dedina. Skladba je iná najmä jej štýlovým prevedením, kde sa, ako ryba vo vode, vyžíva spevák a  gitarista Janko Kamenský.

Keďže Mince majú 16 rokov, za ten čas vytvorili viac skladieb. Ráta s tebou je novoodená skladba. Opäť odporúčam silný text. Skvelý druhý hlas Tomáša Kuľku. Z celej skladby cítiť pokojnú atmosféru, veľmi dobre zapadá aj gitarové sólo v podaní Vlada Slavíka. Aj ja rátam s Mincami.

Pre mňa najkrajšia skladba je Všetko má svoj čas. Je dvojjazyčná a ide o osobnú výpoveď Vlada Slavíka. Doplnenie o pískanie, či barokové violončelo Alexandra Botoša robí z tejto pesničky exkluzivitu. Veľké plus tejto skladbe

Nuž a po sérií pokojnejších skladieb je čas na klasický rock. Hrám si rock je výpravná skladba o dobe nie tak dávno minulej. Skutočne dobrý hit. Nech sa páči, môžte si ho aj pozrieť:

https://www.youtube.com/watch?v=VfkINYTnh_c

Dvanásta skladba v poradí je Exotický čaj. Netreba vynechať, pitný režim je portebné dodržiavať, hoc aj v takomto tvare. Osobne sa mi páčia bicie v podaní Martina Barlu, ktorý sa taktiež podielal na tomto CD. Romantický večer, romantická skladba, veľmi zaujímavá výstavba.

Predposledná skladba je pohodová Dáme si latté. Trochu sa žánrovo vymyká celého CD, je viac popová, no neznámená to, že je zlá, práve naopak, zjemňuje rock. Upozorním na spev Vlada Slavíka a jeho slovenčinu. Ani by jeden nepovedal, že nie je Slovák, ale Čech. Klobúk dole. Popový rozmer dodala aj Andrea Milaniaková hrou na klávesy. Skvelé

Ostatná pieseň je venovaná fenoménu súčasnosti: Facebook-u. Názov Nebuď labuť síce tomu nenasvedčuje, ale je to tak. Trochu až jednoduchý text, ale do bláznenia je táto pieseň ako stvorená. Opäť upozorním na prirodzený spevácky prejav Janka Kamenského. Takže nech sa páči, môžte Minciam vo fontáne dať LAJK aj tu:
https://www.facebook.com/mincevofontane/?fref=ts

Čo by to bolo v dnešnej dobe bez niečoho naviac? Bonusová skladba Kroměříž je venovaná najmä tým, kto pozná ASUT, Armádnu Súťaž Umeleckej Tvorivosti. Text je presne o celej tej paráde, atmosfére, živote v "Kromci". Bonusová skladba je v ľúbivom country štýle... Nádherná bodka za piatym CD.

Čo ešte dodať? Kým na štvrtom CD mi chýbali kvalitnejšie texty, tento album to vynahradil. Nie je síce tak štýlovo pestrý ako Štvrtý, no dokazuje, že Mince idú ďalej, majú jasný smer, ich produkcia je na vysokej hudobnej úrovni a opäť dodám, že mnohé, médiami preferované skupiny a speváci nemajú tak silné a vyvážené CD ako títo muzikanti z Liptova a blízkeho okolia.

Na CD sa, okrem členov kapely, podielali aj Martin Barla (bicie), (už nebohý) Peťo Potoma (zdravím tam inde) (vokály a bicie), Iveta Kindernayová (text a hudba), Andrea Milaniakova (klávesy), Pavol Džavan (bicie), Terézia Vilimová (bicie), Alexander Botoš (barokové violončelo) a Braňo Fábry (bicie a basa). Všetkým ĎAKUJEM za vytvorenie tohto albumu, ktoré bude mať u mňa opäť vysokú hrateľnosť v rôznych podobách.

A vy, médiá, začnite si viac všímať aj amatérsku tvorbu, ktorá má svoju úroveň, má myšlienku, srdce, nie je skazená komerciou a nechajte väčší priestor kapelám ako Mince vo fontáne, zaslúžia sito.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?